NELAMURIRI!

Recrutarea, selecţia şi admiterea în instituţiile de formare a jandarm
gabyg7

Re: NELAMURIRI!

Mesaj de gabyg7 » 29 Sep 2016, 14:03

Eu zic sa imi spuneti,macar sa stiu la ce ma astept :D

Vasy

Mesaj de Vasy » 29 Sep 2016, 22:48

Nu ai voie cu laptop.
Primele 3 saptamani sunteti inchisi in incinta unitatii (pana dupa juramant).
Dupa juramant ai voie sa iesi doar sambata si duminica in oras,si atunci intre anumite ore.(nu mai retin exact).
Daca vrei sa mergi acasa ,poti sa mergi daca esti de prin zona in fiecare sfarsit de saptamana. Daca esti de mai departe, cam la 4-5 saptamani iti acorda o permisie,in functie de distanta (de vineri de la ora 14, pana luni seara sau marti seara, depinde) sau in fiecare sfarsit de saptamana daca iti permiti, de vineri pana duminica seara.
O sa aveti de facut sectoare, (nu te rupe cu ele,ca nu iti face nimeni statuie, relaxat, mai o tigara,mai o poveste,vezi tu, te orientezi).
Invata din primele zile,sa ai note mari,crede-ma conteaza, la repartitie cand o sa vezi pe tabla cum se ocupa locurile si ramane doar bucurestiul neocupat,o sa regreti.(eu am prins la 250 de km distanta de judetul meu, dar atunci a fost alta poveste,nu s-au scos locuri la mine acasa).
Cand am fost eu in scoala, era un dormitor de 50 de locuri si 4 dormitoare de 25 de locuri.
O sa treaca repede 2 ani, ai sa vezi.primele 3 saptamani e mai greu,dar nu o sa ai probleme.
Eu unul regret ca am dat la jandarmi. Daca ai posibilitate fa o facultate ca o sa iti prinda mai bine,salarii mai mari,mai multe optiuni si nu esti militar.sa nu crezi ca sunt cainii cu colaci in coada in sistemul asta. dai cu subsemnatul pentru orice "prostie".
CE TI-AM ZIS E DIN PROPRIE EXPERIENTA. PROBABIL S-AU MAI SCHIMBAT REGULAMENTELE PE ACOLO. Eu am fost promotia "CU NOROC". 2009-2011 + un an pe tuse.
ARMATA USOARA ITI DORESC!!!

LaurentiuFagaras

Mesaj de LaurentiuFagaras » 30 Sep 2016, 15:29

salut, si eu am intrat la Dragasani anul asta, am intrat al 21-lea cu 74, eu ajung maine dupa 6! BAFTA

gabyg7

Mesaj de gabyg7 » 30 Sep 2016, 17:27

Chiar vreau sa urmez si o facultate dupa ce termin scoala. La ce te referi cand spui ca nu sunt militar daca am o facultate,am alt "statut" sa zic asa? Si o ultima intrebare,de ce regreti ca ai dat la jandarmi?
Multumesc pentru raspuns.

Vasy

Mesaj de Vasy » 30 Sep 2016, 20:41

Jandarmul nu e functionar public ca si politistul.Jandarmul e militar.Noi nu avem voie sa facem proteste,nu avem voie la o opinie.Noua ce ni se da,cu aia ne multumim.Regret fiindca mi-am pierdut 2 ani in scoala si unul "pe tuse",pe cand acuma se fac angajari din civil si ei o sa primeasca acelasi salar ca si mine cu 2 ani de scoala.Da,inveti foarte multe in scoala,dar in teritoriu e cu totul altceva fata de ce inveti.O sa vezi in practica.
Si regret , fiindca un "infractor sau contravenient" are mai multe drepturi ca noi (fortele de ordine publica). Aproape ca trebuie sa il rogi frumos sa se legitimeze sau sa il conduci la sectie. Acuma nu ai voie sa dai cu bastonul, acuma trebuie sa "dai cu pixul" , asa o sa iti zica in scoala.
MULT NOROC ITI DORESC.

gabyg7

Mesaj de gabyg7 » 30 Sep 2016, 21:11

Multumesc mult pentru lamuriri. Poate se rezolva problema si vor scoate jandarmii din militar.
Dar per total ai si satisfactii din aceasta slujba ,nu? Eu am ales sa vin aici,in loc de facultate, pentru ca mi se pare un un job ok si cu un salariu ok la 20 de ani. Facultatea dupa

plutolucian

Mesaj de plutolucian » 01 Oct 2016, 08:52

Sau poate intri la Academie fr...
Vrabia malai viseaza...
Cert e ca intra in scolile astea intra tot mai multi tineri slab pregatiti.
Uitati va cine conduce SMSJ D....
Oameni ca Dragusin sunt lasati pe tusa.
Imaginati va ca generatia 2006-2008 n a putut da examene sa intre la scolile de politie sau pompieri si s au adunat acolo multi baieti destepti.
Urmatoarea, 2007.2009 a fost mai slaba ca si Ciotanga de altfel si in ciuda acestui lucru multi sunt ofiteri sau vor fi. Vorbesc in cunostinta de cauza.

alexmastn

Mesaj de alexmastn » 02 Oct 2016, 19:53

plutolucian scrie:Sau poate intri la Academie fr...
Vrabia malai viseaza...
Cert e ca intra in scolile astea intra tot mai multi tineri slab pregatiti.
Uitati va cine conduce SMSJ D....
Oameni ca Dragusin sunt lasati pe tusa.
Imaginati va ca generatia 2006-2008 n a putut da examene sa intre la scolile de politie sau pompieri si s au adunat acolo multi baieti destepti.
Urmatoarea, 2007.2009 a fost mai slaba ca si Ciotanga de altfel si in ciuda acestui lucru multi sunt ofiteri sau vor fi. Vorbesc in cunostinta de cauza.

Când ai absolvit școala?

plutolucian

Mesaj de plutolucian » 02 Oct 2016, 21:26

Nu are importanta

plutolucian

Mesaj de plutolucian » 02 Oct 2016, 21:29

Am fost generatia care a vazut multe la scoala. D-l Lixandra, Marin, Dragusin ofiteri pe cale de disparitie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Vreau să devin jandarm”