Reorganizare sau disponibilizare 15 dec. 2015?

Seba2015

Mesaj de Seba2015 »

Lucrez de 17 ani in institutia asta din care ultimi 15 la ijj Timis si aici am fost mutat sau mai precis am fqcut serviciul succesiv in 38 de locuri iar acum m.au mutat iar abuziv fara a.mi preciza ordinul motivul criteriile. De data aceasta ori ma duc in instanta ori plec din institutia asta. Nu mai pot suporta mizeria asta. Toate acestea pt ca nu am dat un telefon. Cei care au dat nu s.au atins nimeni de ei . de 25 de ani tot intr.un loc. In plus ordinul cdt IJJ sau cdt IGJR nu anuleaza O.M.A.I. rog ajutati.ma cu informatii ca ma tin de ei pana.i iau astia la DNA

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm »

Legea 80/1995

Articolul 76 
(1)Mutarea cadrelor militare in activitate dintr-o unitate in alta, precum si schimbarea din functii in cadrul aceleiasi unitati se efectueaza o singura data pe an, cu exceptia situatiilor deosebite stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale.
Articolul 77 
(1)Cadrele militare in activitate pot fi detasate la alte unitati pentru indeplinirea unor misiuni sau pentru a urma o forma de perfectionare a pregatirii pe o perioada de cel mult un an, durata care poate fi prelungita, cu aprobarea ministrului apararii nationale, pana la cel mult 2 ani.
(2)Pe timpul detasarii, cadrele militare raman incadrate in functiile si unitatile militare din care au fost detasate si beneficiaza de toate drepturile legale.

Drepturi ca urmare a mutarii

Articolul 201 
(1)Cadrele militare in activitate numite in prima functie sau mutate in interesul serviciului intr-o alta garnizoana decat cea in care isi au domiciliul si care nu detin locuinta proprietate personala in acea garnizoana, nici ei si nici sotiile sau sotii acestora, in situatia in care nu li se poate asigura spatiu de locuit corespunzator, au dreptul la o compensatie lunara pentru chirie de pana la 50% din solda lunara.
(2)Cadrele militare in activitate numite in prima functie sau mutate in interesul serviciului intr-o garnizoana in care isi au domiciliul, dar care nu detin locuinta proprietate personala, nici ei si nici sotiile sau sotii acestora, in situatia in care nu li se poate asigura spatiu de locuit corespunzator, pot beneficia, in cazuri justificate, pe baza rezultatelor anchetei sociale efectuate de o comisie constituita prin ordin al ministrului apararii nationale, de compensatia lunara pentru chirie, prevazuta la alin. 1, la propunerea comandantilor sau a sefilor cadrelor militare respective.
(3)Cuantumul concret al compensatiei si conditiile de acordare a acesteia se stabilesc prin hotarare a Guvernului, la propunerea ministrului apararii nationale.
(4)Sotiile sau sotii cadrelor militare mutate in interesul serviciului intr-o alta garnizoana, care au fost incadrate in munca si au intrerupt activitatea datorita mutarii impreuna cu sotii sau sotiile, au dreptul la o indemnizatie lunara de 50% din solda lunara a cadrelor militare pe care le-au urmat, pana la o noua angajare sau pana la prestarea unei activitati autorizate aducatoare de venituri, dar nu mai mult de 9 luni de la data mutarii cadrului militar.
(5)De indemnizatia lunara prevazuta la alin. 4 beneficiaza si sotii sau sotiile care, la data mutarii cadrelor militare pe care le-au urmat, erau inscrise ca someri la agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene sau a municipiului Bucuresti, dar numai dupa expirarea, potrivit legii, a termenului de plata a indemnizatiei de somaj.

Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

spiderman

Mesaj de spiderman »

Acum depinde ce a semnat fiecare . 

Daca a facut raport sa fie mutat pe o functie disponibila in cadrul institutiei conform competentelor profesionale  se numeste la cerere si nu se da nimic :)

Nu compara viata ta cu a altora!...Nu ai idee care e restul "calatoriei" lor....

Dragos_fb

Mesaj de Dragos_fb »

La informatiile postate la acest topic de un utilizator care a folosit numele meu mentionez ca acestea sunt eronate au rolul de a dezinforma si a arunca suspiciuni la adresa institutiei in speta I.J.J. Timis cat si asupra personalului care activeaza in aceasta.

Orice persoana care oficial sau pe alte cai doreste sa aduca atingere credibilitatii acestei institutii rog sa o faca transparent fara tertipuri informatice.

Personal confirm ca toti angajatii I.J.J Timis de la ingrijitor la CDT U. ne îndeplinim sarcinile zilnice in serviciul cetateanului, siguranta si informarea corecta a acestuia fiind in principal grija noastra.

De aceea rog mult pe oricine citeste aceste rânduri sa participe oriunde oricum in tara asta in a construi orice considera de folos pentru ei si semeni.

SARBATORI FERICITE TUTUROR! :

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm »

În atenția domnului/domnilor de la IJJ Timiș care au folosit identitatea unui coleg și conținutul rapoartelor lui pt a-l denigra

Domnule purtător de cuvânt,

Acest site este liber. Asta nu inseamna ca o sa gazduim punctele dvs de vedere referitoare la salariati despre care sunt indicii ca i-ati persecuta.Dacă doriți transparență fără tertipuri informatice vă rog ca dvs, purtător de cuvânt al unei Instituții să nu vă mai asumați identitatea unei persoane, salariat al dvs., fotografii personale ale acestuia.

Va rog respectuos daca aveti de scris sau comunicat ceva sa o faceti oficial pe site-ul IJJ Timis, pagina de facebook oficiala.

Postarea am admis-o in virtutea dreptului la replica, desi in multe unitati militarii nu au dreptul la asa ceva.

Contul dvs. va fi dezafectat.

Când fac asta mă gândesc și la colegii din Călărași cărora omologul dvs. le-a raportat conturile de facebook cu numele Jandarmeria Calarasi.

Vă doresc multă fericire în timpul programului de 8 ore.

Jandarmilor din Timiș le doresc misiuni și servicii ușoare, Un an nou mai fericit!

SWAT

Mesaj de SWAT »

Dragos Marian lasa vrajeala.Nimeni nu vorbeste in numele tau.Este deschis un toping cu numele tau.Intradevar topingul are greseli cu duiumul dar hai sa ne asumam greselile.Nu totul este roz in IJJ Timis.Daca totul este roz atunci esti la birou si un lingau.Craciun cu bine!

Dragos_fb

Mesaj de Dragos_fb »

Nu a spus nimeni ca e roz. Am spus doar ca orice culoare ar fi vremurile s-au schimbat. Si in virtutea schimbarii noi oriunde am fi impreuna putem face fata schimbarii chiar si cu acordul de a nu fi mereu de acord. Doar cei care stiu ce inseamna acestea nu.si fac conturi fictive si denigreaza.Sunt convins ca telecomanda televizorului e vinovata de procentul ridicat de revolta dar sunt la fel de sigur ca suntem pe calea cea buna.Fac parte din prima promotie de la Dragasani. Lucrez in Jandarmeria Romana din aprilie 2001 nu am facut niciodata munca de birou! Am lucrat si in I.J.J. Caras si I.J.J. Hunedoara. Am activat sub comanda unor oameni fata de care am un mare respect :Col.Vasile, Col. Tambrea, Col. Giurgiu, Col. Jilip, Col. Petenchi, Col.Iancu, Col.Sarca, si va asigur ca din partea mea au stiut mereu ce nu a mers. Recent sunt sub comanda Col. Slev si in prima secunda cand nu merge ceva fi.ti convinsi ca o sa afle. Asa ca d.le cu id S.W.A.T. sau orice alt domn care isi viseaza neimplinirile dupa care le posteaza pe aici, o sa continui sa apar fiecare angajat al acestei institutii nu conteaza functia lui atata vreme cat e demn in perceptia mea! Si a.ti fi foarte surprins ca majoritatea dintre ei ar face la fel! Cu acest scop am dezmintit o dezinformare de rea credinta. 

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm »

Dragoș...Toată stima pt munca ta, și noi majoritatea ne regăsim prin activități ca ale tale.
Stai liniștit. Prietenul tău nu mai are posibilitatea să scrie.
A fost surpriza mea de Craciun.
Rugămintea este să ne comunicati pe private messages aceste aspecte.
Sărbători fericite în continuare!
Eu de abia am ieșit din serviciu...Am mai muncit încă 1 zi de Crăciun. Cu satisfacții firește.
Noi, cei ce lucraăm pe strada stim ce inseamna sa fim utili.
Am vazut asta și astazi asta cand colegii au imobilizat 2 batauși la un Spectacol public.
Apoi au recuperat telefonul furat unui copil de către 2 hoți din buzunare.
Sunt lucruri pe care nu o sa le auziti din gura unuia de la birou, si pt care Jandarmeria Română este apreciată de cetațean.
Numai bine,
                  Marian

alexandrub

Mesaj de alexandrub »

Oare de ce asa multe reorganizari doar la Jandarmerie? Oare pentru ca NU avem obiectul muncii, si ca, cauta sa dea de munca? 

alex99

Mesaj de alex99 »

Buna ziua. S-a auzit ceva de locurile alea de care sa spun. Din cate am inteles pe la sfarsitul lunii asteia numai daca a auzit cineva de ele sa ne anunte si pe noi. Multumesc anticipat.

Încuiat

Înapoi la “2015”