Unde se poate transfera un jandarm?

În această secţiune nu se pot iniţia topic-uri noi!
Aici găsiţi răspunsuri utile adunate din celălalte secţiuni ale forumului.
Scrie răspuns
Kyle

Unde se poate transfera un jandarm?

Mesaj de Kyle » 26 Apr 2016, 19:22

Buna ziua,un Jandarm poate opta dupa o perioada catre S.P.P ,S.A.S.S.R.I .S.I.E sau alte echipe ? Daca da,care ar mai fi ,si cum se face aceasta transferare,necesita teste sau doar experienta?
#EDIT : Iar daca tot am deschis acest subiect,permite-mi sa mai adresez cateva intrebari ; Care este salariul de inceput al unui Jandarm ? Se vor face de anul viitor incadrari la Jandarmi ? Cum ma pot transfera dintr-un judet in altul ? Imi doresc un raspuns clar,multumesc frumos si imi cer scuze daca nu am postat in locul potrivit.O zi buna dragi luptatori.

#EDIT2: Stiu ca Scoala de Jandarmi dureaza 2 ani,2 categorii : Ordine si siguranta publica,iar cealalta este vorba despre paza obiectivelor nationale ,aici ma refer la Muzee,cladiri guvernamentale etc,intrebarea este,care e diferenta dintre un jandarm care face patrula cu un politist,fata de unul care este prezent la meciuri,am vazut si costumul altfel,ei au casti de protectie,sau aceea este doar o alta uniforma ?

plutolucian

Re: Unde se poate transfera un jandarm?

Mesaj de plutolucian » 26 Apr 2016, 21:15

Mergi la cea mai apropiata unitate de jandarmi si cere la poarta sa vorbesti cu cineva de la resurse umane.

Ioan

Mesaj de Ioan » 26 Apr 2016, 22:09

Transferul nu prea se aproba din lipsa de personal sau alte motive, dar poti sa iti dai examenele la institutiile acelea si daca treci iti dai demisia de aici. In mod normal nu necesita experienta..
Daca iei admiterea la jandarmi si faci scoala 2 ani, in cazul in care iti dai demisia trebuie sa platesti scolarizarea, cam 4000 de euro
Salariul de inceput ar fi cam 2000 de lei + 400 de lei pentru chirie daca este cazul
De incadrari nu stiu nimic, se spune ca ar fi nevoie doar
Transferul dintr.un judet in altul nu e mare filosofie daca sunt locuri disponibile
Un jandarm care face patrula cu un politist e cam tot acelasi care merge si la meciuri doar ca are alta uniforma.
Mai multe nu stiu sa iti spun. Ti.am scris ce stiu, nu e regula. Te salut!

Kyle

Mesaj de Kyle » 27 Apr 2016, 12:05

Multumesc pentru raspunsuri,m-ati lamurit in privinta unor lucruri. De exemplu daca vreau sa ma transfer in alt judet nu o sa fie atat de greu,dar daca imi doresc sa trec de la Jandarmerie la alt serviciu gen S.P.P sau S.R.I (este un exemplu doar) inseamna ca trebuie sa platesc scolarizarea ? Daca termini scoala de Jandarmi cu nota mare ,iti poti alege judetul ? Acestea sunt intrebari de incepator,dar imi doresc sa fiu informat pentru aceasta meserie,in primul rand imi doresc s-o fac din suflet,de aceea vreau sa cunosc toate detaliile .

#edit ; Trebuie cunoscuta toata Constitutia,sau doar care au treaba in special cu ceea ce se ocupa Jandarmul ?

Niko

Mesaj de Niko » 28 Apr 2016, 00:32

Se poate transfera dintr-o tinuta in alta cand e nevoie de figuranți...

Deo

Mesaj de Deo » 29 Apr 2016, 00:47

Din punctul meu de vedere nicaieri si o spun cu toata sinceritatea.

Jandarmeria

Mesaj de Jandarmeria » 29 Aug 2016, 22:21

Kyle scrie:Multumesc pentru raspunsuri,m-ati lamurit in privinta unor lucruri. De exemplu daca vreau sa ma transfer in alt judet nu o sa fie atat de greu,dar daca imi doresc sa trec de la Jandarmerie la alt serviciu gen S.P.P sau S.R.I (este un exemplu doar) inseamna ca trebuie sa platesc scolarizarea ? Daca termini scoala de Jandarmi cu nota mare ,iti poti alege judetul ? Acestea sunt intrebari de incepator,dar imi doresc sa fiu informat pentru aceasta meserie,in primul rand imi doresc s-o fac din suflet,de aceea vreau sa cunosc toate detaliile .

#edit ; Trebuie cunoscuta toata Constitutia,sau doar care au treaba in special cu ceea ce se ocupa Jandarmul ?

Cand termini scoala ai de respectat un contract pe 10ani cu ministerul.repartizarea se face in functie de medie si nr de locuri.esti printre primii alegi locul, esti pe la coada te alege locul pe tine :lol:

plutolucian

Mesaj de plutolucian » 30 Aug 2016, 10:41

Se tranfera in beci, la muraturi.

bigj80

Mesaj de bigj80 » 16 Noi 2016, 19:56

Nu este adevarat cu beciul si muraturile.
Stiu o sectie de politie care angajeaza -prin tranfer direct de la jandarmi -sugaci.
Cica nu le mai merg loganurile de politie din cauza pompei de benzina si au nevoie de oameni pentru lucru manual( sa suga )

Scrie răspuns

Înapoi la “Întrebări frecvente”