Reorganizarea Jandarmeriei Române

Discutii pe tema restructurarii jandarmeriei
Scrie răspuns
un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 04 Feb 2015, 17:50

Voi pune acest titlu de topic principal intrucât vizează multe intenții ale comenzii JR si MAI.
Notiunea  'aproape de cetatean' a fost tema a discursului dlui ministru la Bilantul J.R. 
http://www.comunicare.mai.gov.ro/stiri.php?subaction=showfull&id=1422624606&archive=&start_from=&ucat=9&  
Menționa dl vicepremier Oprea...
Stimați colegi, vreau să vă spun că am mare încredere în dumneavoastră.
Este nevoie să vă faceți datoria, să menținem această încredere a românilor în dumneavoastră, să fiți aproape de oamenii necăjiți, de oamenii care au nevoie de dreptate și adevăr.
Împreună trebuie să menținem încrederea și prestigiul sistemului de securitate națională.
Sunteți prima linie de apărare: dumneavoastră, polițiștii și pompierii.
Este important, stimați colegi, să lucrați în echipă la nivelul Jandarmeriei Române, la Ministerul Afacerilor Interne și la nivelul structurilor de securitate naționale.
Discutia a fost continuata la Sedinta Consiliului Militar National de catre dl Insp Gral - si aceasta prezentata pe forum.
Este vorba despre modul de executare a misiunilor unde se vrea eficienta, nu delasare.
Cetateanul vrea utilitate, prezenta jandarmului in strada atunci cand el are nevoie.
Pe de altă parte beneficiarii de paza vor servicii ieftine la calitate mai buna.
De aceea se pare ca reorganizarea ANAF doreste retragerea pazei cu efective de jandarmi nu numai pt cele cateva Trezorerii cum spune intr-o Nota de fundamentare
Este vorba de H.G. 954/2014 care s-a gandit atunci cand nu trebuia adica in Campania electorala, si a carei discutare s-a suspendat dupa investirea dlui presedinte.
Mai discutam si despre CONPET, firma privata care doreste paza MOCA doar pt ca reteaua de transport produse petroliere a fost declarata obiectiv de importanta nationala.
De aici rezulta faptul ca se cauta Firme de paza capabile d a prelua paza acestor obiective.
Ei, si ce este cu asta?
Jandarmii vor fi relocati unde este nevoie de ei, la activitati de Ordine Publica. Este o certitudine.
Cred ca sunt vizate in special activitati in mediul rural unde foarte multi primari sunt nemultumiti de situatia infractionala si care nu mai conteaza pe Politie.
In cateva localitati din judetul meu primarii au cerut la Guvern de multe ori, reinfintarea de posturi sau Sectii de jandarmi.
Ofera Sedii, logistica, mijloace de transport si comunicare.
Migratia efectivelor imbatranite de la OP la Paza si invers + analiza scutirilor medicale pt cei operativi de la OP in special nu a fost nici ea intamplatoare.
Aceasta a fot o tema de discutie la Sedinta Consiliului Militar National lansata de comanda JR.
Deficitul de personal MAI in rural vizavi de solicitarile sindicale ale Politiei de a se respecta programul de 8 ore de munca/zi sunt un alt aspect.
Se discuta despre formatiuni noi dislocate langa cele existente.
Se spunea ca reorganizarea a incepe cu 01.06. a.c. dar iata ca nu se mai doreste amanare.
Comandantilor din multe judete li se va cere propuneri de eficientizare pt reorganizare.
Totul pare a se derula in paralel cu reorganizarea Politiei in Politie Nationala si Politie locala
Poate că va dispare acel Proiect defectuos propus in 2009 numit STRADA 2009 va dispare.
Se va intra in normalitate.
Jandarmeria are alte multe misiuni legale si atributiuni fata de Politie - care nu trebuiesc neglijate.
Are si alt Statut care nu impune subordonarea militarului catre politist doar pt ca logistica si dispeceratul 112 sunt asigurate de Institutia acestuia.
Important este evaluarea separata a celor 2 Institutii care, cred ca nu a fost benefica Jandarmeriei.
Munca de politist trebuie desfasurata de efective de Politie si nu de catre Jandarmerie.
Avem misiunile legale principale, definite conform legii catre care trebuie sa ne axam in principal.
Intuiesc ca in zilele urmatoare vom auzi despre Reorganizare, Restructurare si de intentii care sa relanseze Jandarmeria catre o mai buna utilitate.

Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

viktor

Mesaj de viktor » 04 Feb 2015, 18:51

nu vreau sa supar pe nimeni dar cu asa comandanti nu avem cum sa progresam cu o astfel de mentalitate invechita nu vad bine reorganizarea , fiecare va vrea sa isi pastreze un loc caldut 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 04 Feb 2015, 18:55

Nu trebuie generalizat. In IJJ-ul meu exista comunicare si interes pt mai bine.
Poate reorganizarea va viza si oameni potriviti la locul potrivit.
Altfel intentiile declarative ale dlui ministru sau sefului JR nu vor avea vreo finalitate in unele judete.
Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

Seba2015

Mesaj de Seba2015 » 22 Dec 2015, 14:01

Dragi colegi sunt in JRO de 17 ani am executat serviciul succesiv in ultimi 14 in IJJ Timis unde am fost mutat de 38de ori iar cu data de 17 .12.2015a39 oara. Am solicitat informatii in legatura cu aceasta si nu mi.a zis nimeni nimic. Sunt ferm convims ca toate mutarile de pana acum au avut caracter discriminatoriu deaceea vreau sa o contest pe aceasta din urma in contencios ca fiind ilegala. Postul de pe care am fost mutat am sustinut concurs pentru el si m.am saturat de atitudini de slugarnicie care ar trebui mereu promovate pe langa seful oticare ar fi acesta ca sa evit o asemenea situatie. Rog sa ma ajutati reprezentam generatia care trebuie sa schimbe mizeria asta clientelara si sa conteze rezultatele noastre oriunde ne desfasiuram activitatea.

alex10

Re: Reorganizarea Jandarmeriei Române

Mesaj de alex10 » 22 Iul 2016, 19:41

Colegule, ce ai rezolvat cu acțiunea în instanță?

Scrie răspuns

Înapoi la “Restructurarea Jandarmeriei Române”