Banii de echipament 2015 - part 2

Tot ce inseamna zvon auzit din cel putin 3 surse diferite
AlexPoe

Mesaj de AlexPoe » 18 Mai 2015, 22:18

Eu nu vorbeam de introducerea ei in salariu...ziceam strict ca zvon ca ar creste,atat.

bursuc

Mesaj de bursuc » 18 Mai 2015, 22:20

Pai despre zvonuri vorbim ca daca o sa apara negru pe alb atunci nu o sa mai isi aibe rostul topicul deoarece este oficil,deocamdata zvonul este singura sursa cu privire la ce se poate prefigura...fum fara foc nu iese niciodata.

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 19 Mai 2015, 04:46

Corect ar fi fost daca titlul de topic se numea Zvonuri si bârfe despre banii de echipament.
Deocamdata se numeste banii de echipament 2015.
Discutia se refera la reactualizarea sumelor ce revin lunar/anual pt echipare ca urmare a majorarii preturilor la imbracaminte, incaltaminte si alte articole de echipare.
Zvonul asta despre care se tot discuta in tara ca in luna iunie s-ar mari... poate fi in legatura cu vreo rectificare bugetara sau cu o alta baza de calcul.
De regula modificarile apar trimestrial sau semestrial, logica ar conduce catre prezumtia de acordare incepand cu semestrul II adica 1 iulie.
Altii spun ca reactualizarea se va introduce cu 1 ianuarie 2016.
Eu banuiesc ca ar fi valabila ultima varianta sau chiar mai apropiata de Alegerile 2016.
Desi cel mai bine este sa raportam alocarile de drepturi si cuantumul acestora la acte in curs de elaborare, mai putin la intentii ale politicienilor.
Am vazut cum se finalizeaza acestea...
Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

clauss85

Mesaj de clauss85 » 19 Mai 2015, 14:22

Nu stiu unde va desfasurati voi activitatea ca si orase(unitati) dar eu nu am auzit nimic despre mariri,aaa da,propuneri sa se faca,mareasca,etc etc,astea da mereu sunt,insa in ultima perioada de 3 luni nu prea am auzit nimic in legatura cu aasa ceva,Doamne ajuta insa la ce foame este in tara asta si la cum abia se chinuie sa plateasca statul salariile nu vad sa avem noroc..mai degraba speram sa castigam la 6/49,singurul lucru concret care se vede,este acea plata a orelor de week-end/sarbatori legale,desi nici aici nu e drept gandita treaba,in sisteam integrat cu politia lucrezi 10 ore( week-end ,sarbatoare legala) iar cand esti independent cu ai tai lucrezi 12 ore,ca vezi doamne" nu e malai pentru plata...",m-as bucura sa vad realizate in practica macar 10% din ce discutam noi pe aici,va salut si sa nu uitam ca...Speranta moare ultima ,pentru noi romanii!

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 19 Mai 2015, 16:36

Salut ! clauss 85.
Te rog frumos sa postezi pe aici mai des.
Ma confrunt cu lamurirea unor colegi care spera la zvonuri.
Le-am indicat ca si tine baza legala si situatia (nefericita) prin care trece azi logistica.
Un reper de mai bine ar fi Alegerile 2015.
Si eu , ca si toti jandarmii vrem sa fim bine platiti, sa avem satisfactia muncii cu prime si nu felicitari.
Stiu ca munca mea sau a multor colegi este de folos o vad zilnic si in jud Calarasi si in media ca jandarmii sunt utili fata de unii politisti.
Noi nu punem botul la șpagă suntem corecti si intervenim cand este nevoie.
Calitatile astea si altele au facut ca an de an sa fim pe locul 3 privind increderea populatiei.
Dupa Armata si Bserica fireste.
Sa nu credeti ca ea, Comanda Jandarmeriei este nepăsătoare față de problemele noastre, de ceea ce scriem aici sau ce se intampla in țară.
Directia relații publice raporteaza orice flux de știr ce contine numele Jandarmerie, jandarmi, abuz, nemultumire, recllamatie...
Însă și ei, șefii noștri, ca și noi sunt simpli executanți față de politicieni.
Să nu credeți că șefii noștri nu ar dori o mai buna salarizare a noastra sau o reactualizare a drepturilor banesti dupa cresterea preturilor.
Nu depinde de ei.
Noi, militarii am depus fata de politisti un juramant. Avem o educatie si o cultura a respectului cetateanului. 
Dupa mine este mult diferita fata de cea a politistului...
Chiar daca suntem mai prost platiti ca ei, cel de pe strada cetateanul apeleaza la jandarm cand vrea eficienta si legalitate.
Jandarmul nu este corupt ca politistul sau nepăsător in multe situatii.
Nu generalizez.
Vreau sa spun sa asteptam.
Sunt convins ca se vor gandi si alti politicieni la noi,.
Un politician cu cariera militara ( dl gl Oprea) ne-a vrut si ne vrea binele.
Cunoasteti interventiei sale pt a ni se acorda drepturile, decont carburanti pt deplasare, reactualizare bani pt norma dehrana lunara sau echipare.
Nu depinde numai de el.
Observati răutatea politica cum se mainfesta cand se cer drepturi.
Se invoca ca unele categorii de bugetari merita mai mult decat altele.
Un singur subiect este neglijat...alineirea la prețuri.
Si as adauga la pretențiile NATO/
Si noi suntem militari si avem atributii in situatii de razboi/ nu putem face o referinta cu civilii din Politie.
As dori un comentariu obiectiv.
Multi citesc aici, inclusiv IP-uri STS de pe la Minister sau alte Institutii.
As incepe discutiei prin raportarea noastra fata de obligatiile prev in legea 80. Fata de un functionar public. Care ei se pretind a fi speciali.
Si fata de utilitatea noastra...
Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

jandaru

Mesaj de jandaru » 19 Mai 2015, 21:15

Legalitate, comentarii juste si obiective si o dezbatere constructiva ar putea ajuta jandarmii in muncalor din alte parti slaba speranta

bursuc

Mesaj de bursuc » 20 Mai 2015, 20:46

candva si eu aveam pararea ca meseria de jandarm se face si pe bani multi si putini.

Acum inteleg de ce multi se gandesc la concedii fara plata sau al 2lea job ori sa plece in teatrele de operatii

Urmaream pe presedinte sce spunea ca sunt obiective principale alinierea la standardele euro ca moneda.

Ma gandesc cu groaza de alinierea la salariile din ue sau pensiile lor la felul in care se acorda drepturile la militarii de acolo

Am vb cu un militar american in afganistan si mi-a zis ca ei au card de echipare.

Daca nu isi cumpara echipament si raman bani pe card banii sunt luati de catre Stat.

Si erau situatii cand nu isi cumparau.

Vreau sa va spun dlor colegi ca se plangeau ca nu mai au ce face cu atat echipament, ne-0au dat si noua ne deplangeau soarta si acuzau pe politicienii ce conduc tara 

clauss85

Mesaj de clauss85 » 20 Mai 2015, 22:37

Concedii fara plata aprobate doar pe la inspectorate,la Grupari Mobile nu prea se aproba asa ceva,cunosc personal pe cineva care mi a fost coleg la Grupare ,apoi a trecut la Inspectorat,unde ulterior si a luat concediul de care tu mentionezi pe o perioada de 1 an,Inspectorul sef a spus ca locul sau e pastrat doar 3 luni,apoi in fctie de locurile disponibile va da un interviu si va ocupa un post,cel care la ocupat inainte sau altul disponibil,asa a si fost,dupa 1 an a venit omul,a dat interviu si a ocupat postul,cu interviu,nu fara,cat despre echipare vad ca se merge pe varianta banu jos echipamentu jos,la ce preturi sunt la magazie nu merita sa achizitionam ,mai bine luam de la Viper sau alte firme care ne pot procura echipament mai bun la acei bani,momentan nu putem sa ne uitam nicaieri ,decat in ograda noastra care este condusa de niste oameni incompatibili cu sistemul,multi dintre ei,stii cum e ,termini scoala de bucatari si te angajezi ofiter la Minister,la noi ca si la politie gasim tot felul de "specimene",asta fiind un termen bland ca sa jignim pe nimeni,Nu exista baza legala aprobata de care sa se stie pentru vreo marire domnilor,cu totii ne dorim asa cum a spus mai sus si domnul Parloaga Marian,dar sperante nu vad anul asta sa fie,bugetul a fost aprobat,alocat,si e limitat,razboaie nu sunt,oameni in strada la prosteste nu sunt,alegeri nu sunt,iar daca toate astea nu exista ca si factori de influenta ,inseamna ca si sansele de crestere a banilor sunt slabe,sper si eu ca si voi sa prindem vremuri mai bune,insa doar sper,cat despre unitati ca si ANGAJATOR ,va spun sa nu ajungeti cumva pe la tribunal ,ca nu va reprezinta nimeni,decat avocatu dvs angajat pe banii dvs,dar asta tine de alt topic,in concluzie lipsa speranta de bani,eu asta cred!

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa zvonurilor”