Canicula, drepturi salariați/obligații angajatori

Probleme legislative, probleme salariale şi cariera jandarmului
Babanul

Mesaj de Babanul » 31 Iul 2015, 17:23

kum adik apa minerala calda? voi nu aveți la unitate fridgider sau lada frigorifica?

viktor

Mesaj de viktor » 31 Iul 2015, 18:55

la unitatea din care fac parte doar intr o singura zi sa distribuit apa si asta la cateva saptamani dupa ce a fost respectiva zi , in rest la noi a fost bine ,in unele zile chiar a dat si cate un fulg de nea , inca o data am vazut ca suntem bataia de joc al ministerului

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

bamse

Mesaj de bamse » 03 Aug 2015, 09:36

Părerea mea este că responsabilii cu protecția muncii și a mediului în unitățile unde scrieți dvs. de nereguli ar trebui destituiți.

Schimbarea din funcție nu este suficientă pt cadre care ascund stări de fapt și nereguli mari care conduc sau ar putea conduce la probleme de muncă și sănătate a personalului.

De la acești domni provin aceste nereguli pt că ei nici nu le constată și nu le sancționează.

Citești și parcă te trezești în realitate: lipsă condiții de igienă, lipsa apei dușurilor, acordarea apei minerale calde, rar sau deloc ori după perioada de caniculă.

Vă dați seama ce rapoarte mincinoase și ce evidențe țin acești trepăduși?

Corect ar fi să le trimiteți pe cap Direcția de Sănătate Publică și Inspectoratul Teritorial de muncă, să-i amendeze.

Iar comandanții ar trebui să-i echipeze în bocanci și să-i trimită în patrulare pedestră, pe vreme de caniculă câteva ore nu le strică sedentarismului de pe scaunele Jandarmeriei.

De aia poartă emblema Jandarmeriei, pt. a asigura logistica și condiții pt executarea misiunilor noastre.

Nu acuz pe adjuncții Jandarmeriei din unitățile unde protecția mediului și a muncii se fac numai pe hârtie decât de faptul că tolerează asemenea specimene.

Vorbeați de reorganizare și iată unde trebuie lucrat. Schimbarea trebuie să vină în bine și în folosul misiunilor noastre.

Începutul se poate face și cu înlocuirea celor despre care am scris mai sus. 

bursuc

Mesaj de bursuc » 03 Aug 2015, 11:42

wow! cadre de la logistica pe strada? vrai sa leshine frate. tot pe noi ne cheama sa ii ducem la spital. nu ne streseaza zilnic 112 mai vrai sa avem shi grija la altzii din curte?

sandokan_tigrul

Mesaj de sandokan_tigrul » 03 Aug 2015, 16:06

Aceeasi situatie ca pe canicula este si iarna cand se depaseste indicele de disconfort termic si noi participam la deszapeziri ori evacuari sau cine stie te miri ce in ajutorul la vreun sinistrat ori executor. Ati pus punctul pe i cu responsabilii sunt si cei de la  protectia muncii dar si cei ce se ocupa cu mediul??? prin unitati, adaug si pe cei ce planifica defectuos misiuni fara vreun rezultat in perioada asta sau de canicula.

Exista si unitati unde comandantul ca al meu ne verifica la plecare in misiune sau chiar pe strada opreste auto de serviciu. A aplicat si sanctiuni la cei vinovati care au uitat sa distribuie apa minerala, care la noi se acorda acum rece cand plecam in misiune. Nu contest ce scrieti voi este adevarat ca te simti nedreptatit nu pt cei 2 lei cat costa 1 sticla de apa ci pt modul in care esti tratat de unii colegi cu grade sau raspunderi ce nu si le indeplinesc.

Pe mine cel mai mult m-a deranjat atitudinea unor IJJ -uri care ne asigura o cazare deplorabila in unitati sau locuri de cazare atunci cand executam misiunile la ei.Parca nu am face parte din aceeasi Jandarmerie. Nu mai vorbesc de decontari ale ordinelor de serviciu care se fac cu amanare si nu cum ar trebui inainte de a se executa misiunea sa primim avans. Sunt insa lucruri care se pot indrepta si sunt convins ca multi responsabili se ocupa nu numai cu cititul pe aici

camarad

Mesaj de camarad » 18 Aug 2015, 16:55

Nu isi bate nimeni capul de conditiile de munca a celor din strada, de parca nu isi iau salariile de pe urma lor.

Cand spun asta ma gandesc si la tinutele  pe care le avem. Ma zbat de multa vreme sa fac ceva sa ne schimbe mizeria asta de tinuta si parca vorbesc si dicut cu peretii.

Cu apa ce sa mai vorbim, am primit intoata cariera mea de militar  , saptamana trecuta 6 bidoane a 2 litri de apa la o grupa de 12 oameni , la O.P. Bine,Nu?

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislaţie”