Legea Salarizarii Unitare 2015

Probleme legislative, probleme salariale şi cariera jandarmului
un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 12 Iul 2015, 13:22

Interesant titlu pt discutie dle Popescu.
Asa pt. cultura mea generala am facut o simulare pt viitoarea pensie.
20 ani vechime de cadru militar, subofiter+10 ani vechime civila, 95% din total brut realizat rezulta o pensie de 2000 ron.
Ideea este ca sa nu ies acum la pensie si sa astept asa zisele mariri din Legea salarizarii unice?
Vreo 6 luni cat ar mai creste pensia unui plt.adj. sef./ ce salariu va avea fata de cel existent?
Ma indoiesc ca vor creste salariile chiar daca Germania ne va restitui datoria istorica http://www.expunere.com/a-descoperit-datoria-istorica-a-germaniei-catre-romania-si-a-fost-concediat-la-cererea-nemtilor.html 
Personal nu stiu ce sa fac...
Sa raman sa muncesc in minunata Jandarmerie Romana sau sa predau ca lector intr-o universitate?
Revin cu o rugaminte
Puneti si salariile/ grila pt noi militarii. Studii medii/superioare.
de la sg maj la plt adj sef si mergand pana la colonel.
Sa vedem ce ni se propune.
Am impresia ca sa nu zic certitudinea ca tot functionarii publici cu un asa zis Statut special vor fi platiti mai bine decat militarii.
Mersi pt postare!
Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

ppescu

Mesaj de ppescu » 12 Iul 2015, 15:21

proiectul de lege privind salarizarea bugetarilor este doar in stadiu de constructie si dezbatere cu sefii sindicatelor....cand va fi in dezbatere publica vom sti mai multe...

EU nu am facut decat sa redau o stire aparuta pe hotnews...cred ca ce au aflat si ei pe surse...

http://m.hotnews.ro/stire/5821173

Carcotasii vorbesc insa de aplicarea acestei legi in luna decembrie sau cel tarziu incepand cu 01.01.2016...aceasta pt a nu mai recalcula pensiile celor din aparare si ordine publica iesiti pana la aceasta data la pensie....supozitii deci..

ca sfat pt tine: cred ca dupa atatia ani petrecuti in jandarmerie nu te mai sperie inca 6 luni in plus....

viktor

Mesaj de viktor » 15 Iul 2015, 13:27

proiectul de lege , http://www.prolex.ro/wp-content/uploads/2015/07/Proiect-Lege-Salarizare-Unitara.pdf

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

viktor

Mesaj de viktor » 27 Iul 2015, 15:29

viktor

Mesaj de viktor » 27 Iul 2015, 15:30

macar suntem pe acelas nivel cu politisti

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 27 Iul 2015, 16:14

Deocamdata este un Proiect de lege care trebuie votata si mai ales promulgata.
Mai mult de atat plata salariilor trebuie sa fie sustenabilă.
Mai este un aspect, acela al Metodologiei de aplicare. 
Putem avea surpriza ca daca studiile superioare daca nu sunt prevazute de Fisa prostului ca fiind necesare pt a efectua activitatile impuse de functie...atunci sa nu putem beneficia de indicele de ierarhizare corespunzator studiilor superioare.
Un aspect trist este limitarea in Proiectul de lege a sporurilor salariale ce nu mai pot depasi 30%.
Privind diferenta intre salarii aceasta este de cca 1 mil lei pt un plt adj, intre salariul vechi si cel nou.
Cresterile adevarate au loc pt medici si profesori.
Deci cea mai buna meserie nu este in Jandarmerie.
Parerea mea este ca aceasta lege se adreseaza electoratului in vederea alegerilor de anul viitor, si nu va fi pusa vreodata in practica.

jandaru

Mesaj de jandaru » 30 Iul 2015, 14:39

Sindicatele au insistat pentru o lege a salarizarii doar pentru sectorul ordine publica

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 30 Iul 2015, 18:25

Mai exista legea 330/2009. O lege niciodata aplicata.

La fel va fi si pt legea propusa in Proiect a intra in functiune de la 1 ian  pt care se va constata ca nu exista sustenabilitate a platii.

Ne vom uita fericiti la demnitarii magistratii si alti privilegiati carora li s-au marit veniturile fara a astepta o lege de vreo 2,5 ori.

Vrajeala asta a salarizarii se vede de la o posta ca este electorala.

Deocamdata Ministerul ne datoreaza cei 25% retinuti nelegal si unilateral din salarii pe 18 luni, adica vreo 150 mil. lei.

De ce acesti bani s-au acordat numai celor ce au dat Ministerul in judecata?

MAI_MAI

Mesaj de MAI_MAI » 30 Iul 2015, 21:12

Eu adaug ca normal ar fi ca ministerul sa acorde indexarea salariilor cu inflatia care din 2009 pana azi este de 21%

Chiar si cu acest indice subevaluat  ei nu o vor face si amana cu promisiuni politicienesti catre o noua lege a salarizarii

Nu este normal ca numai norma de hrana si echipamentul sa fie actualizate cu inflatia, si salariul trebuie

Viitorii pensionari vor iesi la pensie cu salariile din 2009 ceea ce este nedrept mai ales pt un partid ca psd ce pretinde a asigura protectia sociala.

Va fi o alta amanare si cu alte minciuni, o sa vedem ca numai la demnitari si magistrati s-au marit salariile iar restul de bugetari primesc doar promisiuni.

Votati PSD  si o sa vedeti ca vom acorda cresterea salariilor, asa se va spune.

Am mai trait astfel de smecherii cand cei alesi au uitat ce au promis.

Sa nu aveti curajul sa cititi ce promisiuni au facut in Campania electorala pt cei ce lucreaza in sectorul ordine publica, gasiti pe google.

Traiti pe pamant domnilor colegi si nu cu gandul la promisiunile politicienilor

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 30 Iul 2015, 21:34

Am cautat eu despre drepturile salariatilor de la Interne, nu am gasit nimic in programul de guvernare 2013-2016

Cautati si voi pe http://gov.ro/fisiere/comunicate_fisiere/program-de-guvernare-2013-2016.pdf

O vrajeala scrisa pt a ocoli termenul 'salarizare indexata cu inflatia' sau 'cresterea salarizarii'....gasiti la pag 88 anume

Elaborarea, promovarea şi implementarea unor politici şi programe privind pregătirea profesională, creşterea calităţii vieţii personalului în vederea reconsolidării statutului poliţistului, jandarmului, pompierului precum şi al celorlalţi funcţionari publici din structurile Ministerului Afacerilor Interne.

parca le este greu sa pronunte termenul salarii decente, actualizate cu inflatia, cu cresterea preturilor...

Am cautat si in Proiectul lui Victor Ponta cand candida presedinte, ce spunea dlui...

* Securitatea naţională şi siguranţa cetăţeanului

În acest domeniu, Ponta vizează întărirea statului de drept şi combaterea fermă a corupţiei, modernizarea administraţiei publice, finanţarea corespunzătoare a Armatei şi a celorlalte structuri cu rol de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, consolidarea pilonilor centrali ai securităţii economice, dezvoltarea capabilităţilor de combatere a noilor ameninţări specifice erei informaţionale, cooperarea instituţiilor naţionale, cât şi cu partenerii internaţionali, susţinerea iniţiativelor vizând conturarea unei dimensiuni mai ferme a UE în materie de apărare şi de politică externă şi respectarea angajamentelor asumate la nivelul NATO şi al UE.

Atat si suficient pt a face o comparatie cu realitatea

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislaţie”