Sporuri de studii. Doar pt agentii de politie?

Probleme legislative, probleme salariale şi cariera jandarmului
un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 02 Oct 2015, 19:35

Nu ar trebui sa ne deranjeze dialogul pt ca de aceea este forum...pt discutii. Parerile sunt impartite.

Eu cred ca trebuie facuta o selectie a cadrelor dupa studii si rezultate si apoi repartizate corespunzator.Asta inseamna reforma.

Daca ai facut facultate dute si profeseaza in domeniul pe care l-ai facut, daca ai valoare.

Corect. Dar absolventii de Institutii militare de invatamant superior, master militar etc. unde sa se duca daca toate functiile de ofiteri sunt ocupate pe viață de zootehnisti/agroturisti etc...? Cunosc colegi incadrati subofiteri cu pregatire militara avansata...Este corect?

nu mi se pare corect sa patrulam impreuna si sa facem acelasi lucru, iar tu ca ai facultate sa castigi mai mult.

Conform legii, ocuparea functiilor trebuie facuta și după criterii corespunzatoare pregatirii. Cred ca daca ai avea studii superioare ai gandi altfel. Si un angajator ar trebui sa gandeasca dupa eficienta activitatii.

Unde este mai rentabil sa ai incadat un subofiter absolvent de master juridic? La paza sau la judiciar, prevenire?

Ca sa revin...Postarea se referea la agentii de politie. Numai lor li se acorda spor de +25% pt studii superioare.De ce?

Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

bursuc

Mesaj de bursuc » 02 Oct 2015, 19:59

sigur ca e normal ca cei cu studii militare ori cei cu studii in domeniu de activitate sa fie platit mai bine ca cei ce au studii medii. si da e corect sa ocupe functii cu salarizare mai buna. ne uitam la norma de hrana dar nu cu ea iesim la pensie ci cu mizerii de salarii ramasa asa din 2009.

cu alea cu salariile alea infecte ni se vor acorda pensii infecte pt ca asta se doreste

nu va mai certati intre voi pt salarii, noi jandarmii nu le vom avea niciodata atat de mari ca politistii ei au alte drepturi

citeam despre spagagii politisti despre violatori cu uniforme si nu imi venea sa cred ca statul plateste jogodii din astea mai bine ca pe militarii folositi la inundatii cutremure deszapeziri etc

Babanul

Mesaj de Babanul » 02 Oct 2015, 21:36

Salutare. Este încă o dovadă cât de mult sntem apreciați de către ministru. El a propus ca numai la agenții de Poliție să li se acorde sporul ăsta dar nu la toți ci numai la cei care îl aveau înainte de 2009. Mizeria este că avem un Statut perimat la fel de mult ca gândirea privind reorganizarea. Mariane ai dreptate, funcțiile ar trebui încadrate ținând seama de pregătire și rezultate. Dar alta este situația când vorbim despre nepoți, verișori și familii de șefi în general, pt ei este suficient un telefon și li se face o fișă de post călduț. Să vedem ce le mai trece prin cap la Ședința Consiliului militar Național, că numa surprize negative și amăgiri că va fi mai bine am avut în ultimii 6 ani.

Chiuloasa

Mesaj de Chiuloasa » 02 Oct 2015, 22:54

noi suntem totusi militari. ESTE FOARTE BINE CA SUNTEM MILITARI, DACA NE DEMILITARIZEAZA CREZI CA FACI MITING? iA SPUNE-MI CATE MITINGURI FAC POLITISTII?Hai sa ne trezim odata la realitate. Ceea ce spune VIC VIC este perfect corect. Daca ai studii superiore este problema ta. Ca subof. nu ai nevoie decat de scoala militara sau studii medii. Daca ai facut facultate dute si profeseaza in domeniul pe care l-ai facut, daca ai valoare. Daca ramai la noi nu mi se pare corect sa patrulam impreuna si sa facem acelasi lucru, iar tu ca ai facultate sa castigi mai mult, CA CE?. Eu chiar daca nu am studii superioare am studiile necesare ocuparii postului pentru care imi iau salariu. Sa nu iti spun ca ma colegi licentiati in drept si cand ii pui sa inrocmeasca un document , RUP PIXUL. HM ce spui de asta. pentru ce ar trebui sa castige mai bine ca mine??????. Si lasa tonul asta arogant, ca nu te prinde.

Colegule,atat timp cat scrii dute in loc de DU-TE,ca ce( DE CE era mai ok) si exemplele pot continua ,ma faci sa cred ca locul iti este in alta parte.Si da,as merge la miting in cazul demiltarizarii.....ai ramas cu o gandire comunista si fixista.Respect

Chiuloasa

Mesaj de Chiuloasa » 02 Oct 2015, 23:09

Mergand pe judecata ta,ca unii au Spiru Haret sau Bioterra si nu au Academia insemna ca sunt mai prosti,nu?Inseamna ca daca am facut mate-info in liceu si tu ai facut agroturism sau silvic inseamna ca esti mai prost ca mine?Sau daca eu am facut liceul in Cluj si altul la Cucuietii din Deal insemna ca eu sunt mai inteligent?????????Nu,studiile medii sunt medii peste tot si cele superioare raman superioare peste tot.Cu ce ramane fiecare in cap este o alta poveste.Revenind la subiect,eu cred ca politistii beneficiaza deoarece pentru ei au cine sa faca presiuni acolo sus si tot acolo sus cei cu functii de conducere sunt politisti,nu jandarmi.Noi suntem soldati in viziunea lor si din pacate atat timp cat o sa exista arma asta nu se va schimba nimic.

jandaru

Mesaj de jandaru » 03 Oct 2015, 00:07

la noi noi nu se vor schimba prea multe curând asa ca nu ar trebui sa ne batem prea mult capul si tastaturile cu acest aspect.

Babanul

Mesaj de Babanul » 03 Oct 2015, 15:31

Daca ai studii superiore este problema ta. Daca ai facut facultate dute si profeseaza in domeniul pe care l-ai facut, daca ai valoare. Daca ramai la noi nu mi se pare corect sa patrulam impreuna si sa facem acelasi lucru, iar tu ca ai facultate sa castigi mai mult, CA CE?. Eu chiar daca nu am studii superioare am studiile necesare ocuparii postului pentru care imi iau salariu.

Colegule.....Tu câte bancnote ai introdus?

Cred că ești tare bun la patrulare.

45164716.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislaţie”