Sporuri de studii. Doar pt agentii de politie?

Probleme legislative, probleme salariale şi cariera jandarmului
un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 30 Sep 2015, 05:52

Recent dl ministru a aprobat sporuri noi dar nu pt noi subofiterii jandarmi ci pt agentii de politie.
Este vorba de un spor de 25% pt studii superioare.
Beneficiaza doar agentii de politie care aveau acest spor inainte de 2009.
De ce doar agentii de politie? Militarii nu au drepturi sau sunt discriminati?
Si inca un aspect... Sporul de studii superioare nu se acorda si pt cei ce le-au absolvit dupa 2009?
Cum ramane cu subofiterii ca mine (doctorat si master militar la zi) si foarte multi altii ce au absolvit studii superioare?
Unitatea militara angajatoare a aprobat urmarea acestor studii dar...nu poate acorda spor la studii superioare ca politistilor.
Cred ca nicaieri in UE nu se mai poate regasi situatia asta.
Absolventi cu studii superioare platiti la fel ca cei cu studii medii. In minunatul sistem bugetar românesc.
Declaratia purtatoarei de cuvant a MAI pe https://www.facebook.com/438338142903249/videos/720191618051232/
Adevărul este ca apa rece, face rău la dinții stricați - Nicolae Iorga

SWAT

Mesaj de SWAT » 30 Sep 2015, 09:18

Si eu am terminat facultatile si masterul si postuniversitatea inainte de 2007.Am ramas dezamagit de toti.Dupa mine 3 sferturi din sistem ar trebui sa demisioneze sa se pensioneze sa fie dati afara.Aveti la Bucuresti un om deosebit ,nou sef de serviciu,putand discuta orice cu el,DIMA.Un om extraordinar si un om care l-as vedea Inspector General cu gandirea ,cultura generala,modul de lucru,perspectiva,etc.Ma bucur ca a ajuns unde este si conduce un serviciu deosebit.

centurion

Mesaj de centurion » 30 Sep 2015, 09:29

Sa punem problema si altfel:

Amandoi muncim in fabrica si facem suruburi,fiecare cate 10 pe zi.

Amandoi suntem platiti cu 100 de lei pe luna.

Tu vrei 125 de lei ca ai citit cateva carti in plus.

Patronul nu are niciun castig ca tu esti pasionat de lecturi.

El are de la tine doar cele 10 suruburi zilnice.

Daca doresti sa fii altfel remunerat te angajezi cu concurs inginer.

Este simplu,tu daca ai studii multe prinzi mai multi hoti?

Pe logica ta ar trebui sa iei cat un ofiter desi nu prestezi ca ofiter.

Sau si mai simplu:hai sa cerem bani pt ce prestam nu pt diplome.daca iei 1 diploma vrei 500 de lei,la 2 diplome 1000 de lei si la 2 diplome si un doctorat cerem 2000 de lei in plus .in Romania geme de licentiati care se uita la diplomele de pe perete.hai sa mai si muncim.....

viktor

Mesaj de viktor » 30 Sep 2015, 16:32

Andrei dupa la fabrica si lasa pe noi.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 30 Sep 2015, 18:15

De acord cu Vic...si Swat.
Il indemn pe colegul nostru sa se uite la salarizarea militarilor parteneri din NATO sau UE.
Acolo absolventii de studii superioare militare sunt incadrati ofiteri si sunt repartizati pe functii corespunzatoare pregatirii / specializarii militare.
Acolo militarii sunt scolarizati in Institutii de invatamant militare si nu institutii civile cum se poarta la noi, multe in alte specializari ce nu au nimic in comun cu meseria de jandarm.
Nu vorbesc de lipsa de acreditate a unor Universitati private ci de pregatirea multor asa zis ofiteri.
Pot da exempla cu ofiteri superiori absolventi de la Facultatea Filarmonica, Agroturism, Zootehnie, Matematica etc.care ocupa functii in operativ
Te înfioară daca citesti CV-ul unor asa zisi comandanti sa vezi ce specializari au la baza pregatirii.
Pe de alta parte multi subofiteri jandarmi au absolvit studii superioare juridice, contabilitate din domeniul activitatii dar nu sunt platiti pt ca li se invoca asa zisa Fisa de post.
Acolo se apreciaza ca functia ocupata nu necesita studii superioare.
Atunci de ce s-a aprobat subofiterilor urmarea studiilor superioare?
Personal nu inteleg de ce numai politistilor li se platesc sporuri de 25% pt studii superioare.
Jandarmul este un politist prost?

Chiuloasa

Mesaj de Chiuloasa » 30 Sep 2015, 20:53

Respectivul de mai sus,cel cu suruburile,ar trebui sa plece la Apaca sa faca chiloti pentru ca sigur nu este jandarm.Problema pleaca de la o singura chestie,parerea mea,statutul militar.Noi ca forta de politie numita Jandarmerie aplicam legea pe timp de pace civililor,ca militari nu prea ne integram in peisaj.Trebuia sa fim demult demilitarizati pentru a putea face miting,pentru a putea spune parerea noastra in fata sefilor nu doar cand permit acestia,sa ma pot inscrie intr-un sindicat,sa ma cerceteze un procuror civil in caz de ceva,nu unul militar care din lipsa de ocupatie sa te gaseasca vinovat inca inainte de a intra pe usa Parchetului si multe altele.Statutul acesta de militar ne trage in jos si ne tine acolo.Atat timp cat in fruntea armei este un soldatoi,indiferent de nume acesta va sta ca un ghiocel,.....militarii trebuie sa se regaseasca  in Mapn,nu in cadrul fortelor de politie.Mai mult de atat,sa ne destructureze odata ca arma si sa faca munca aceasta Politia,ca oricum cineva trebuie sa o faca.SUA nu are Jandarmerie dar totusi face si aceasta munca,restabilire adica,ca doar nu vine bunica din mormant sa o faca.

Chiuloasa

Mesaj de Chiuloasa » 30 Sep 2015, 20:59

Jandarmii pleaca din arma in 4 feluri....Demisie,Deces,Transfer/Mutare,Pensionare                                                       Politistii pleaca din aceleasi motive plus unul foarte important,ca numar mai ales.....dat afara deoarece se MOLIPSESTE cu cazier de atata munca.M-am speriat in ultima vreme cand vezi doar politisti corupti,hoti,interlopi,pesti si mai nou violatori,criminali si pedofili.Se poate vedea cazurile prezentate in media cu aceste specimene ce fac aceste acte reprobabile.Deci ca sa concluzionez,acestia NU merita un leu vechi in plus fata de un jandarm.

un_jandarm

Mesaj de un_jandarm » 01 Oct 2015, 08:21

M-am speriat in ultima vreme cand vezi doar politisti corupti,hoti,interlopi,pesti si mai nou violatori,criminali si pedofili.Se poate vedea cazurile prezentate in media cu aceste specimene ce fac aceste acte reprobabile.Deci ca sa concluzionez,acestia NU merita un leu vechi in plus fata de un jandarm.

Cine se aseamana se aduna. Politicienii + poliitistii (unii).

viktor

Mesaj de viktor » 01 Oct 2015, 12:00

il inteleg si pe Andrei , e greu sa termini o facultate , trebuie sa te duci la cursuri sa inveti, in loc in timpu liber sa fi la tereasa cu berea . insa Andrei exista o speranta si pt tine ...... este facultatea Biotera unde poti face tot ce doresti ar dupa 4 ani ai diploma si daca mai ai si un unchi bine pus ai sa ajungi si ofiter si poti sa razi de noi dar pana atunci cred ca explicatia ta cu suruburile este pt un om ingust la minte. mai bine imi spunea ce diferenta este la constatea unei infractiuni unde daca ai cititi un cod penal sau de procedura chiar conteaza si nu trebuie sa mai suni pe x si y 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

camarad

Mesaj de camarad » 02 Oct 2015, 18:43

il inteleg si pe Andrei , e greu sa termini o facultate , trebuie sa te duci la cursuri sa inveti, in loc in timpu liber sa fi la tereasa cu berea . insa Andrei exista o speranta si pt tine ...... este facultatea Biotera unde poti face tot ce doresti ar dupa 4 ani ai diploma si daca mai ai si un unchi bine pus ai sa ajungi si ofiter si poti sa razi de noi dar pana atunci cred ca explicatia ta cu suruburile este pt un om ingust la minte. mai bine imi spunea ce diferenta este la constatea unei infractiuni unde daca ai cititi un cod penal sau de procedura chiar conteaza si nu trebuie sa mai suni pe x si y 

noi suntem totusi militari. ESTE FOARTE BINE CA SUNTEM MILITARI, DACA NE DEMILITARIZEAZA CREZI CA FACI MITING? iA SPUNE-MI CATE MITINGURI FAC POLITISTII?Hai sa ne trezim odata la realitate. Ceea ce spune VIC VIC este perfect corect. Daca ai studii superiore este problema ta. Ca subof. nu ai nevoie decat de scoala militara sau studii medii. Daca ai facut facultate dute si profeseaza in domeniul pe care l-ai facut, daca ai valoare. Daca ramai la noi nu mi se pare corect sa patrulam impreuna si sa facem acelasi lucru, iar tu ca ai facultate sa castigi mai mult, CA CE?. Eu chiar daca nu am studii superioare am studiile necesare ocuparii postului pentru care imi iau salariu. Sa nu iti spun ca ma colegi licentiati in drept si cand ii pui sa inrocmeasca un document , RUP PIXUL. HM ce spui de asta. pentru ce ar trebui sa castige mai bine ca mine??????. Si lasa tonul asta arogant, ca nu te prinde.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislaţie”